Barvy duhy

21.01.2021

Barvy v nás dokáží spustit různé emoce. Záleží však na našem naladění.

Někdy nás konkrétní barva uklidní, jindy ji nemůžeme ani vidět, neboť nás akorát rozčiluje. Barvy, kterými se kolem sebe obklopujeme na nás působí a mají na nás větší vliv, než bychom čekali. 

Mnoho lidí to zná a taky volí vhodnou barevnou kombinaci svého oblečení právě podle své nálady. Každému z nás přispěje k duševní pohodě určitá barva. Jak jsem již však řekla, záleží na našem momentálním rozpoložení. Mezi základní barvy duhy patří červená, oranžová, žlutá, zelená, růžová, modrá a fialová. 

Červená barva je barvou vášně, povzbuzení, uzemnění, sebevědomí a vitality. 

Oranžová barva je barvou životaschopnosti, síly, blahobytu, tepla a optimismu.

Žlutá barva je barvou naděje, slunce, prosvětlení, pozitivity, nového života, tvořivosti a praktického myšlení.

Zelená / Růžová barva je barva srdce, harmonie, vlastní pravdy, utěšení, vyrovnanosti, naděje a empatie.

Modrá barva je barvou komunikace, uklidnění, ideálů a vyšších principů, trpělivosti.

Fialová barva je barvou spirituality, ukončení starého a příchodu nového, univerzální lásky, vnitřního klidu, vyrovnanosti.

Tyto barvy v sobě nesou však i záporné vlastnosti, které mohou ještě více podpořit, když jsme na ně v danou chvíli citliví. Avšak asi každý z nás někdy poznal, že určitá barva má na něj konkrétní vliv v daný okamžik. Existuje i terapie barvami, která prostřednictvím barev pomáhá našemu tělu i psychice. Každá barva působí určitým způsobem i na naše orgány.

To, jaká barva by nám mohla v konkrétní okamžik pomoci můžeme poznat třeba hned v květinářství. Když uvidíme květinu, jejíž barva nás nesmírně láká a líbí se nám. V tom případě, tuto barvu potřebujeme. Potřebujeme energii této barvy, aby v nás mohla podpořit pozitivní vlastnosti, které s sebou přináší.

Někdy, pokud malujete, můžete vycítit potřebu použít určitou konkrétní barvu. Máte na ni prostě chuť. Ano, vaše osobnost si o ni doslova říká. 

Barvy, kterými se obklopujeme jsou našimi velkými pomocníky, ale někdy i škůdci. Představte si pokoj vymalovaný např. na červeno. Ano, určitý čas ve vás může znatelně podporovat chuť do života, stejně jako chuť k jídlu, vitalitu a energii, avšak za nějaký čas na vás tato barva může mít opačný negativní vliv. Může ve vás podpořit agresivitu, vztek, stres, stísněnost a strach. 

Je důležité, jakými barvami se kolem sebe obklopujeme, ačkoliv tomu mnohdy nepřikládáme důraz či podstatu. Barvy na nás podvědomě působí. Mění nám energii - ať už pozitivně nebo negativně.

Tak nechme na sebe působit barvy, na které "máme chuť", nechme se dobít jejich energií. Energií, která nám v daný okamžik chybí a kterou potřebujeme.

Kupme si barevné květiny, obnovme interiér svého domu nebo si zvolme oblečení v barvě, která nás podpoří. Zkusme si všímat vlivu barev, neboť stejně tak jako vůně jsou velmi podstatné pro naší psychickou a fyzickou pohodu:-).