Cesta za snem bývá hodně klikatá

13.05.2021

Dostali jste se až na místo, kde si říkáte..."tak tudy už ne"!!! Chcete ve svém životě provést změnu, ale zároveň máte z této změny velký strach? Obáváte se toho, co bude následovat. Protože nevíte, co bude následovat. A proto se držíte všeho starého, co tak moc chcete opustit, ale strach vám prostě a jednoduše odejít nedovolí.

Asi takto to v našich životech chodí. Každý z nás si toto nejspíš alespoň jednou v životě prožije. Není to vůbec tak jednoduché, jak jednoduché je to napsat. Je to složité, je to těžké, je to tak brutálně těžké, že vás to v tu danou chvíli doslova drtí na miniaturní kousky. Avšak přes veškerou bolest, přes veškeré vyčerpání a přes veškerý strach někdo přesto dokáže sebrat veškerou svou sílu a odvahu a změnit směr. Jiný člověk však pod rouškou strachu zůstane tam, kde je, protože je to přece jisté a nějaké nové směry, i když by se jimi chtěl vydat, jsou tak tmavé, že nejde vůbec předpokládat, že by jej zavedly k něčemu lepšímu, než co má teď.

A takto to v životě je. Jisté však je to, že jedině posunem se dokážeme vyvíjet. Jedině když se nebudeme bát vyjít ze své komfortní zóny, tak můžeme prožít i to, o čem se nám ale ani nezdálo.

A jak to v životě bývá, když už sebereme veškerou svou odvahu a první krok do neznáma uděláme, přijde zkouška. Zkouška, která má ověřit, jestli novému směru skutečně věříme, nebo, zda se při první překážce hned obrátíme zpátky ke starému. 

Příklady jsou  jednoduché. Po dlouhých úvahách se rozhodnete po práci, po které jste toužili a v zápětí jste zkoušeni tak, že je vám nabídnuta práce jiná, i třeba podle okolí, pro vás lepší. A tak se zamyslíte. Poslechnout své srdce anebo mysl? Srdce říká, dělej práci, kterou konečně můžeš s velkou radosti dělat. A rozum říká, tak vlastně celý život jsi šel nějakým směrem, tak proč bys ho měl měnit. Zůstaň u toho, co ti jde, zůstaň u toho, v čem máš zkušenosti.

Stejně tak je to ve vztazích. Některé vztahy, byť se zpočátku jeví jako harmonické, jsou nakonec spíš o přežití. Častokrát v nich lidé dospějí do bodů, kdy v těchto vztazích nechtějí setrvávat, ale bojí se cokoliv změnit. Protože přece jejich předkové nikdy nic neměnili, protože všichni setrvávali u toho co měli a snažili se na vztazích pracovat a to i za cenu popření sama sebe a popření svých tužeb a snů. Strach opustit rodinu, protože vůbec netušíte, kam byste došli a pokud by to, kam dojdete, bylo vůbec lepší než to, co bylo doteď, mnohým z nás častokrát dává černou pásku přes oči. A pak nás ovládá náš rozum a city zcela potlačujeme. 

Avšak i u těchto vztahů, když už seberete nějakou odvahu a vykročíte novým směrem, když poslechnete konečně své srdce, přijde zkouška. Zkouška, která má ověřit, zda skutečně máte onu odvahu a sílu změnit směr, nebo zda se při první nástraze vrátíte do starého.

Život není jednoduchý, vůbec ne. Avšak když se nebudeme bát dělat odvážné kroky, když se nebudeme bát překonat své vlastní stíny a zdoláme i připravené nástrahy ve formě životních zkoušek, pak přijde odměna v podobě nového života, o kterém se nám ani nesnilo. Otevře se nám zcela nová cesta a díky pokoře, kterou jsme životními zkouškami a cestami nabrali, si tuto cestu plnými doušky vychutnáme.