Jít svou cestou

13.01.2021

Jít svou vlastní cestou může být někdy hodně těžké. Cestou, kterou se chceme vydat, avšak okolí a vnější podmínky křičí o opaku. Rádi bychom šli tam, kam nás to táhne, avšak někdy čas neúprosně odtikává a my se začínáme ztrácet ve svém strachu.

Strach z toho co bude, je výplod našeho ega upínajícího se k budoucnosti. Avšak ať nám kdokoliv říká cokoliv, je mnohem těžší se nenechat strachem ovládnout a snažit se žít tady a teď. Vím, důležitá je důvěra - toto slovo sama v posledních dnech slýchávám mockrát. Znamení. Avšak i ta důvěra v to, že všechno je dobré a dopadne přesně tak jak má, nás zakouší. Jsme zkoušeni, jestli skutečně věříme svým hodnotám a tomu, v co věříme. Je zkoušena naše trpělivost. Jsme zkoušeni, zdali přeci jen vytrváme a odhodláme se skočit - skočit někam do prázdna a nevědět, zda nedopadneme na beton.

Sama ve svých článcích píšu z osobních zkušeností. Nejinak to bude i v tomto případě. 

Mým celoživotním snem bylo stát se právničkou, poté soudkyní. Uvědomila jsem si to snad ve 3. třídě a pak se to se mnou táhlo po celý můj život. Vystudovala jsem školu, stala se právničkou, nastoupila na soud jako asistentka soudce a pracovala tam. 

Avšak přišla chvíle, kdy se můj život zcela změnil. Změnil se můj pohled na svět, na život, na práci, kterou bych chtěla ve svém životě dělat. Nazývám to probuzením. Mé oči se mi otevřely dokořán a věděla jsem, že se již na soud vracet nechci. Rozhodovat o tom, na čí straně je pravda (nebo spíše právo) mi začalo připadat jako neskutečná "blbost". Rozhodovat o tom, kdo je v právu a kdo ne, hodnotit lidi podle jejich činů.....Vždyť kdo si myslím, že jsem abych mohla soudit ostatní. Toto prozření bylo veliké. Mnoho lidí to nemusí vůbec pochopit, avšak pro mě je teď důležité mé vnitřní vedení.

Jak jsem však již na začátku psala, jsme neustále zkoušeni. Zkoušeni i ohledně toho, zda si za svými sny stojíme, zda jim věříme a nebo zda se necháme strhnout strachem  zpátky.

I já tímto obdobím teď procházím. Nacházím se v situaci, kdy mě z celé duše naplňuje toto psaní, kterému se snad ráda budu věnovat pořád. Zároveň jsem svůj dřívější životní sen - stát se soudkyní - vyměnila za sen nový - pomáhat lidem hledat v jejich životech řešení. Ať už prostřednictvím mediace či poradenství či mého psaní.  V současné době je můj nový sen zakoušen. Zakoušen zkouškou. Povím vám, není to vůbec jednoduché. Rozhodnout se zda se navrátím ke svému povolání právničky - protože prostě uživit sebe a dceru nějak musím, nebo zda budu svému snu věřit a nějakým záhadným vesmírným přičiněním budu moci dělat to, po čem vnitřně toužím. Vesmír však nefunguje na principu  - tak nic nedělej a ono ti přijde do cesty to, co chceš. Většinou právě, když už se začneme smiřovat s tím, že se naše sny nevyplní, přijde nějaký vyšší zásah a vloží nám do života možnost svůj sen si uskutečnit. Avšak rozhodování může být i poté velmi obtížné. Hlavně když začnete zvažovat veškeré výhody a nevýhody (já sama se však v současnosti nenacházím ani v této fázi). Avšak pokud zkouškou projdeme, postupně se nám budou dveře otevírat.

Krásně se mi to teď sice říká, že. Avšak tyto zkoušky nejsou vůbec jednoduché. Já sama se nacházím v takové fázi zkoušky, kdy nevím, jestli ji zvládnu. Nevím, jestli právě teď nepřebije můj sen "potřeba" životní stability (finanční). Stability jisté práce (kterou ani teď stejně nemám jistou :-DDD). 

Takže ať procházíte taky jakýmikoliv životními zkouškami, věřte, že jimi prochází každý. I já, a to neustále. Je jen na nás, jak se rozhodneme. Jakou cestou se vydáme. Skokem důvěry ve svůj sen, který je však v mléčné mlze a vůbec v přítomnosti ani nejbližší budoucnosti není jeho obraz vidět, nebo cestou jistoty. 

Všem nám chci však popřát, abychom se svých snů jen tak lehce nevzdávali. Vím, je to někdy moc těžké, když vás ještě od vašeho snu odrazuje vaše okolí, podmínky, ekonomická situace a vůbec život sám. Přesto si snažím zachovat pozitivní přístup. I přes všechny klacky, které mi pod nohy jsou a budou házeny, přes všechny zkoušky chci teď v tuto chvíli říct, že se svého snu jen tak nevzdám. A prosím nevzdávejte se ani vy.