Lidé jako my, tak otevřeme oči!

29.04.2021

Díky své nové práci jsem se mohla nedávno podívat do míst, do kterých se běžně jen tak nedostaneme. Mohla jsem navštívit středisko pro osoby s duševním onemocněním. Mnoho z nás, kteří se s duševním onemocněním nesetkali ať už u sebe nebo svých blízkých, si jen stěží dokáže představit, jaký je život takového člověka. 

Měla jsem možnost poznat tyto lidi, o nichž si častokrát okolí nemyslí zrovna nejpozitivnější věci či dokonce mají vůči nim předsudky. Mohla jsem se s některými z nich seznámit. Díky lidem, kteří se o tyto osoby starají a díky těmto osobám samotným jsem mohla pochopit jednu důležitou věc. Lidé s duševním onemocněním se vůbec neliší od ostatních, od lidí zdravých. Vážou se k nim velmi silné životní příběhy. Stejně tak, jako ke každému z nás. Každý z nás je totiž jedinečný a má potenciál pro velké věci. Někteří se ho však v sobě třeba doslova bojí objevit, protože neví, jak by s ním měli nakládat, druzí se ho stále objevit snaží, místo toho, aby si všimli že o něm dávno vědí.

Každý člověk něco umí, je šikovný v určité věci a může dalšímu pomoci. V tomto středisku jsem se seznámila s jednou paní. Byla velmi veselá, ráda si povídá a věří, že se ve středisku ocitla právě proto, protože její maminka a tatínek umřeli a nemá se tak o ní kdo postarat. Přestože je jí přes 50 let, vyzařuje z ní pozitivita a optimismus, který by ji každý člověk (bez duševního onemocnění) mohl klidně i závidět. Tato paní se potýká se schizofrenií a jedinou pomocí, která ji celý život držela nad vodou bylo vyšívání, ke kterému ji překvapivě přivedl její tatínek. Díky této činnosti se dokázala odreagovat a změnit své myšlení. Dokázala se soustředit na něco zcela jiného než na svou bloudící mysl. A díky tomu, co jsem měla možnost vidět, můžu zcela upřímně říci, že je ve vyšívání FAKT dobrá. Stejně tak další paní, která si dokáže i přes nepřízeň osudu zachovat stále úsměv na tváři. Tito lidé by nás mohli v mnohém učit. Častokrát si totiž děláme starosti a obavy z věcí, které jsou zcela banální a nepodstatné. Teprve až nám do života zasáhne blesk, který ho zcela převrátí vzhůru nohama, máme jedinečnou možnost se na náš život podívat z jiné perspektivy. Z jiného úhlu pohledu. Teprve pak můžeme pochopit, že to, jak jsem do té doby smýšleli, to jak jsem se do té doby chovali a to, jakým způsobem jsme vedli naše životy, bylo zcela nesmyslné ba přímo nepochopitelné.

Ale každý z nás se tady vyvíjí, každý z nás se v životě posouvá dál a roste. Díky těmto zkušenostem můžeme změnit myšlení, můžeme změnit podvědomé vzorce chování a můžeme se posunout na cestu, která nám bude konečně dávat smysl.

Co je ještě důležité dodat. I když si to třeba ani nemyslíme, lidé s duševním onemocněním si uvědomují, že jsou závislí na jiných lidech. Ano, někteří toho dokáží využívat, ale to dokáže kdekdo. I ten, kdo duševním onemocněním netrpí, ba naopak může být ještě mnohem drsnější. Avšak tito lidé, kteří si svou závislost na jiných uvědomují, dokáží být i nesmírně vděční za pomoc, která je jim poskytována. Tito lidé si dokáží uvědomit, že nebýt ostatních, byli by ztraceni. A proto je třeba také poděkovat nejen všem pečujícím osobám, ale také všem dobrovolníkům, kteří ve svých volných chvílích jsou stále ochotni se jen z vlastního dobrého srdce účastnit pomoci nejrůznějším skupinám osob. V této době si každý z nás může lehce uvědomit, jak je nezbytné nezavírat před lidmi, kteří nejsou zrovna stejní jako my, oči. Jak je důležité být otevřený a nebát se vidět dál, než za svůj vlastní obzor.  Proto jsme taky tady. Ne abychom si jako děti dělali bábovičky jen na svém písečku a stavěli své vlastí hrady, o které se za každou cenu nechceme dělit. Ale abychom se o své dary a o své možnosti dokázali i zcela nezištně s ostatními podělit. Protože k čemu nám pak naše dary jsou, když je nemůžeme sdílet.