Nejsem dost dobrá!

11.09.2023

Dnes bych se s vámi chtěla podělit o jedno téma týkající se sebehodnoty.

Výňatek ze zaslaných dotazů:

"Jako byste mne znala celý život. Jde o to, že já vlastně nejsem s ničím spokojená. Několik vztahu se mi rozpadlo, myslím, že je to mým nízkým sebevědomím. Na sobě hledám neustále nějaké chyby a nedokonalosti. Zejména, co se týče vzhledu." 

Povím vám to takhle. Člověk je na sebe hodně kritický protože má právě nízké sebevědomí a víru v sebe sama. Stejně tak je to u vás. K tomu, abyste mohla objevit svou sebelásku a sebehodnotu budete stále do života právě přitahovat partnery, kteří vám budou váš vnitřní postoj k sobě samé zrcadlit. 

Partneři vás budou třeba i hodně štvát, ale to je jen znamení toho, že v sobě nemáte zpracováno něco z toho, co vám právě zrcadlí. Naši partneři jsou právě duše, s nimiž jsme se domluvili na svém vývoji a vstupují do vašeho života proto, aby nám "odzrcadlili" náš postoj k sobě samému. Je velká pravda, když se říká, že to, jaký má člověk vztah ke svému partnerovi, značí to, jaký má vztah ke svému srdci. Tj. pokud jste s partnerem nespokojená, vnitřně jste z nějakého důvodu nespokojená sama se sebou. Pokud vás štve partnerova přílišná přísnost, vnitřně jste příliš přísná sama na sebe. 

Do vašeho života si vždy přitáhnete partnery, kteří budou odrážet váš vnitřní vztah k sobě samé. Takže je třeba právě tedy zapracovat sama na sobě. Pokud budete s partnerem zase postaveni před nějaký spor. Zkuste jen třeba v tu chvíli "poodstoupit" od té situace a pouvažovat, proč vám zase toto ukazuje. Je na vás třeba sprostý? A nejste vy na sebe vnitřně náhodou třeba taky sprostá? Neříkáte si někdy uvnitř- "jsem blbá, hloupá, atd."?Někdy se ve vztazích dostaneme samozřejmě do situací, které nejdou vydržet a ze vztahu se má odejít. Ale to jen v tom případě, že to máte zpracované a víte proč odcházíte. Někdy, pokud zůstáváme tam, kde nám není dobře, může se to projevit i na fyzickém zdraví nejen našem, ale i našich dětí. Mimochodem, máte malé miminko. Jaké to mimčo je? Je v pořádku? Je to kliďas? Nebo často pláče a je nervózní? Víte, malé miminka (cca do 2,5 roku až 3 let) jsou zcela energetickým tělem napojeny na matku, tudíž všechno, co se v matce odehrává se projevuje na dítěti. Podle toho se dá taky poznat, že je něco v nepořádku. 

Co se týče dětí v pubertě, tak to je zase opačný případ. Puberťáci jsou ve věku, kdy se právě očišťují od energetického pole své rodiny a proto v tomto věku často dělají vše, co je opakem toho, jakou by měli rodiče představu. Jde jen o to, že projít pubertou je pro dítě nezbytné, neboť jej to čistí od vzorců, které do něj byly rodem ukládány. Proto je k v tomto věku nezbytné přistupovat k dítěti s pochopením, ale zároveň je nezbytné mu nastavit hranice. Ale nastavit správné hranice umíme právě tehdy, pokud máme i my ty hranice v sobě správně nastavené - tj. pokud i my si skutečně uvědomujeme, co lidem (partnerům) v našich životech dovolíme a co už ne.

 "Dnes jsme se zase celý den hádali. Já se toho hned chytnu a urazím. Prostě si nenechám nic líbit."

Dívejte, váš partner bude dělat věci, které ve vás podvědomě odstartovávají pocity uraženosti - a vy pak máte potřebu se bránit a tak začnete třeba slovně útočit. A bráníte se proto, protože máte strach z nepřijetí, který vznikl ve vašem dětství. V dětství vám bylo říkáno, co máte dělat a co ne, tudíž váš vlastní hlas byl oslaben, a tím jste ztratila víru v sebe sama a důvěru v sebe sama. A tak proto, abyste ještě poslední zbytky sebe (sebevědomí i sebehodnoty) uchránila, máte tendenci jít do útoku a nenechat si to líbit.

Cesta k nalezení sebe sama není někdy jednoduchá, ale jakmile se na tu cestu jednou dostaneme a chceme na sobě pracovat, půjde to. Zvlášť, když pochopíte, že daného partnera máte ve vašem životě z nějakého důvodu. (a pokud vaší minulí partneři byli podobní, je to jen důkaz toho, že se stále točíte v kruhu, tj. že jste nepochopila, co musíte na sobě zpracovat).
A ještě na závěr vám jen doplním toto. Když se nemáte ráda, nemáte ráda své tělo - myslíte si, že jste tlustá, nebo příliš hubená, že jste škaredá nebo máte vrásky, atd, tak si vlastně nevážíte sebe sama. Nevážíte si toho, kým jste. Pak někdy přicházejí do života lekce, které nám mají obrátit pohled na sebe - a ty můžou být skrze právě partnery nebo skrze zdraví. Často si nevážíme toho, co máme a hledáme na sobě jen chyby a proto tak často musíme zažívat, jaké to je si opět vážit sebe sama - a to jde mnohdy jen přes hoooodně náročné životní lekce. Proto pokud můžete, zkuste na sobě pracovat vědomě, tak abyste nemusela zažívat náročné vztahy či nepříjemnosti na zdraví. A věřím, že to zvládnete a uvědomíte si, jak skvělá jste - a jak skvělé je i vaše tělo.