Skutečné hodnoty této doby

04.03.2021

Mnoho lidí je nejen dnes, v této době, omezeno ve styku s ostatními lidí. Nemožnost se setkávat, vídat se, nemožnost fyzicky ostatní lidi potkávat a dnes jen tak nepředstavitelné oslovení někoho na ulici (neboť se osoba častokrát hned zalekne, jestli na něj "neplivete" virus z nebezpečně blízké vzdálenosti), lidi separuje od společenského styku. 

Někteří to snáší líp, jiní to snáší hůř. Staří lidé např. v domovech pro seniory jsou odříznutí od návštěv své rodiny, lidé v nemocnicích stejně tak. A ostatní, kteří jsou sice v pořádku, však nemůžou jen tak navštěvovat své blízké.

Na této době je velice pozitivní to, že si uvědomíme, co jsme všechno měli, když jsme o to přišli. 

Takto to v životě prostě je. Nevážíme si svobody, nevážíme si našeho zdraví, nevážíme si blízkosti rodiny. Toto jsou skutečné hodnoty, na kterých záleží. A právě v této době poznáváme jejich skutečnou cenu. Každá životní lekce k nám přichází, aby nás něco naučila. A toto se právě na globální úrovni děje.

Dosud byly našimi hodnotami - úspěšná kariéra, vydělávání mnoha peněz, honba za stále něčím lepším a lepším a materiální svět.

A co dnes? Ano, jsme už asi všichni unaveni z toho jak dlouho tato situace trvá, Ale trvá tak skutečně dlouho také mimo jiné proto, abychom se všichni znovu probudili. Abychom si opět uvědomili skutečné hodnoty, na nichž vážně záleží. Abychom si uvědomili hodnoty jako je soudržnost rodiny, vděčnost za zdraví, za svobodu, za každé ráno, kdy se můžeme znovu a znovu svobodně nadechnout, za blízkost přítel, kteří nám jsou podporou.

Tato výjimečná doba nás všechny hodně silně probouzí. Mnozí stále ještě doufají, že se všechno brzy vrátí do starých kolejí. Ale někteří už vidí, že se nic do starých kolejí jen tak nevrátí. Svět už nebude jako dřív. Někteří lidé se probudí a budou si mnohem víc vážit věcí, které po celý svůj život brali jako samozřejmost. Avšak někteří zůstanou i nadále ve starém světě plném strachů a obav a budou za největší hodnoty pokládat bohatství, osobní úspěch a materiální hodnoty. 

Žijeme ve světě duality. Takový už zkrátka náš svět je. Vždy tu byl den a noc, vždy tu byla černá a bílá, vždy tu bylo dobro a zlo, vždy tu byla radost a smutek. To vše je tady proto, abychom poznali a pochopili. Jak bychom bez noci dokázali  pochopit, co je to den, jak bychom bez špatného dokázali pochopit, co je dobré, jak bychom bez propadu na úplné dno dokázali pochopit, co je to upřímný úspěch. Svět duality se nezmění, změní se jen množství lidí, kteří budou chápat, co se děje, co je významné a co není. 

Tito lidé pak ty, kteří tady neustále vyhrožují strachy, bídou, utrpením a dalšíma katastrofickýma scénářema, nebudou ani vnímat, neboť se budou nacházet již jinde. Budou se nacházet v pochopení toho všeho, co se děje. Hašteření o úplné "prkotiny" už nebudou vnímat jako důležité.

My všichni, co se právě probouzíme a uvědomujeme si čím dál víc skutečné hodnoty, na nichž záleží, tak můžeme motivovat a inspirovat i ostatní. Můžeme jim třeba jen ukázat cestu, pokud o to budou stát. Ten, kdo nás bude chtít slyšet si nás vždy najde.