Očekávání

16.12.2020

Každý z nás někdy v životě něco očekával. Ať už nějaké dobré zprávy, nebo jen, že se někdo nějak zachová, nebo se na něco těšil či se naopak něčeho (co může přijít) bál.

Očekávání nás však někdy strašně brzdí, jindy naopak ženou kupředu. 

V dnešní době můžeme pozorovat jak se čas zrychluje. Někdo to vnímá viditelně - že týden uběhl jako voda a aniž by se nadechl, je tu týden další. Avšak to, co se děje dnes, nás čím dál víc tlačí k tomu žít přítomný život. Žít tady a teď. Nekoukat na to, co bylo, proč to bylo a proč k tomu došlo, nebo naopak nekoukat co bude (uvedu příklad na současné situaci - doufáte/očekáváte, že se situace už rozvolní, omezení opadnou a ono se tak skutečně stane, avšak ani nemrknete okem, bum a za pár dní tady máme opět zpřísnění podmínek...a tak je to teď pořád dokola). Současná situace nás víc než kdy jindy vyzývá k tomu žít tady a teď. Vnímat tento okamžik a  užít si ho naplno. Vždyť jediné na co se můžete spolehnout je tady a teď. Není třeba neustále omítat historii a co bylo a proč bylo (tj. žít myšlenkami neustále v minulosti), protože tak se vzdáváme možnosti užívat si přítomného okamžiku, který nám proteče mezi prsty. 

Stejně tak, co se týče budoucnosti. Když si naplánujete například dovolenou do posledního detailu nebo společně strávené prázdniny, nebo nějaký program, většinou přijde zásah, který vaše plány zboří. A zboří je právě proto, abychom se tak neupínali na naše plány, abychom se nesnažili mít vše pod svou osobní kontrolou, neboť tady existuje vyšší plán, s nimž se můžeme snažit bojovat jak chceme, avšak jako vítězi neskončíme. Tedy alespoň z našeho prvotního pohledu. Kdybychom se na to podívali po určité době, z vyšší perspektivy, uvidíme, že to, co nás nenechalo splnit si určité plány, mělo svůj význam. Něčemu nás to dále naučilo. Učilo nás to v důvěru v život.

To, že chceme neustále něco ovládat - svou budoucnost....to, že chceme mít svůj život pod kontrolou, se často projeví právě překažením našich plánů. Věřte nebo ne, má to svůj význam. Ve chvíli, kdy se vám vaše plány rozpadnou jako domeček z karet a vy nezmůžete nic jiného, než si zoufat, věřte, že je to jen z toho důvodu, aby vás tato situace naučila, že nelze mít vše pod kontrolou a že třeba na Vás čeká jiná lepší cesta, přestože ji v ten okamžik nejste schopni vidět. Pokud alespoň trošku věříte, že je tu důvod, proč se to všechno děje, máte víru. Víru v to, že život není jen černá a bílá, život a smrt, ale že je mnohem barevnější a že je i něco mezi životem a smrtí. To, že jsme tu z nějakého důvodu - abychom se na životních situacích a lekcích učili a posouvali se tak ve vývoji naší duše dál.

Největší pokrok u každého z nás nastane, když si v situaci, která nám zhatí naše plány uvědomíme, že nenastala jen tak, ale z určitého důvodu.

Přeji nám všem, abychom se snažili žít život co nejvíce tady a teď a užívali si přítomného okamžiku, který jediný existuje:-)