Pokojný bojovník

08.01.2021

Dnes jsem na doporučení viděla krásný film. Tak krásný a pravdivý, že si někdy říkám, jak to ti filmaři dokáží takto přesně dát dohromady:-). Tento film se jmenuje "Pokojný bojovník".

Mladý student, dělá závodní gymnastiku. Přestože tvrdě trénuje a věnuje své zálibě téměř všechen svůj čas, jednoho dne jsou veškeré jeho sny a cíle pokořeny - rozpadnou se. To vše proto, aby mohl jít hlouběji do sebe a poznal vyšší smysl všeho. Ale podrobnější popis si každý z nás může dohledat na internetu. Síla filmu spočívá v samotné podstatě Všeho. V tom, jak tento kluk postupně začne díky svému "učiteli" poznávat, jaký skutečně život je, jak vše funguje a co je hlavní, pozná sílu přítomného okamžiku.

O přítomném okamžiku každý z nás slyšel nejspíš již mnohokrát. Avšak mnohem složitější je takto nabyté informace aplikovat v reálném živote - v praxi. Film "Pokojný bojovník" nádherně vystihuje, že štěstí nepotkáme někde v cíli našeho života, ale že již samotná cesta - vnímání tady a teď, je cílem. Jedině pokud se soustředíme na současný moment, naše mysl neprodukuje myšlenky o tom, co bylo a nebo co bude. Jedině tak nebudeme podléhat tužbám, snům a cílům, které, jak jsem již v jednom svém článku zmínila, by se tak nejspíše musely dříve či později rozpadnout. Ano, rozpadly by se právě proto, abychom nežili budoucností nebo zpátky v minulosti. A to proto, abychom si plně vychutnali vše, co se právě teď odehrává, tj. abychom svůj život skutečně žili.

Pokud máme z něčeho strach, něčeho se bojíme - cestou, jak z tohoto strachu ven, je soustředit se na tady a teď. Na to, co se právě teď v tuto chvíli děje. Jedině tak nebude naše mysl produkovat myšlenky na to co by se mohlo stát, a jak by to mohlo dopadnout. A také jedině tak nebudeme zhmotňovat své strachy. Schválně si to někdy, až vás zase přepadne strach, zkuste. Budu to neustále zkoušet s vámi.

Tento film určitě stojí za shlédnutí. Pro někoho třeba ale ještě vůbec tento čas nedozrál.

Síla přítomného okamžiku je mocná, přesto je i pro mne stále těžké žít tady a teď. Neohlížet se na svou minulost a neutvářet si v mysli budoucnost. Každopádně tento film mě opět kousek popostrčil k tomu, neustále to zkoušet.

A závěrem ještě jedno nádherné moudro, které v tomto filmu zaznělo - "Lidé, které je nejtěžší mít rád jsou ti, co to nejvíce potřebují."