Smíření se, přináší útěchu

21.07.2021

Míváte pocit, že něco nemůžete zvládnout? Pocit, že je toho na Vás hodně a už nevíte jak dál? Míváte pocit, že musíte bojovat, protože jinou volbu, jak ze situace ven, zkrátka nevidíte? Mnoho z nás si v životě projde stavy, které se dají přirovnat k vnitřnímu ohni, boji samého se sebou a pocitu nemožnosti situaci zvládnout a pohnout se dál. U každého z nás se střídají období poklidná, do kterých však po čase zasáhne určitá událost jako blesk. Blesk, který jsme nečekali a který náš klid převrátil zcela vzhůru nohama. 

V takovýchto chvílích po nás bývá často něco požadováno. Jsme nuceni opustit svou komfortní zónu musíme začít jednat jinak. Tak, jak jsem dosud nemuseli. Častokrát se nám to nelíbí, chceme zpátky svůj klid, avšak stejně víme, že už to nikdy nebude jako předtím. Něco se změnilo a udělat krok zpět tam, kde jsme byli prostě nejde.

Pokud se dokážeme smířit s tím, co se nám v životě děje a dokážeme přijmout věci takové, jaké jsou. Může se nám hodně ulevit. To, že si uvědomíme, že nemůžeme mít vše neustále pod kontrolou nás dokáže nakonec uvolnit. Já sama jsem zářným příkladem člověka, který se snažil mít mnoho věcí pod svou kontrolou. A proč? Protože jedině tak jsem chtěla předejít všem možným hrozícím rizikům a situacím, které by se mi nelíbily. Život mi však neustále ukazuje, že nemůžu mít vše pod svou neustálou kontrolou, ačkoliv se o to  můžu snažit sebevíc. Sama zjišťuji, že je třeba život žít takový, jaký je, ne se jen bát toho, co by mohlo přijít, a proto se tomu snažit vyhnout. Žijeme teď a tady, zítra tady být nemusíme. A proto si chci život vychutnávat ve všech barvách, které s sebou přináší. Když se smířím s tím, že lidé, kteří do mého života přicházejí, z něj mohou kdykoliv jen tak odejít, když se smířím s tím, že události, které jsem si naplánovala se zkrátka nepodaří zrealizovat, pak tímto smířením se můžu zůstat zcela vyrovnaná a klidná. Vím totiž, že život a děje v něm, mají svůj podstatný záměr. Nejsem Bůh, abych si myslela, že můžu všechno vyřešit, naplánovat, nalajnovat a natož, že můžu mít vše pod kontrolou.

Zkrátka se už snažím žít život takový, jaký je. Někdy je krásný, někdy je smutný. Každý den má svůj význam. Jediné, co je v životě jisté, je smrt. Možná to zní morbidně, ale je to tak. A tak žijme život a užívejme si ho a nestrachujme se z toho, co se může za chvíli, zítra, pozítří, za týden nebo za rok stát.