Únava a vyčerpání

17.01.2021

Podstatné změny v našem životě předchází fyzicky i psychicky náročné období. Možná sami v současné době pociťujete únavu či vyčerpání. Je to z toho důvodu, že se musíme zbavit všeho, co nám už neslouží. Všech svých podvědomých vzorců chování, negativních myšlenek, strachů a z toho plynoucích stresů. Bývá to velmi náročné období, avšak toto období je podstatné pro to, abychom mohli propustit vše, co si s sebou už dále táhnout nemáme. Nemáme to táhnou proto, protože je to zcela zbytečná zátěž. Je to jako zátěž v batohu, jehož tíha nám znesnadňuje udělat další krok ve svém životě.

Ale co je horší, vyprázdnit tento těžký batoh není jen tak. Není to vůbec jednoduché překonat své strachy, naučené vzorce a odstranit negativní myšlenky. Taky tento batoh nelze vyprázdnit najednou. Odebírání jednotlivých zátěží, které nás tak tíží je postupný proces. Sotva zpracujeme jednu, za chvíli musíme odstranit další.

K tomu, abychom se v životě posunuli dál potřebujeme tento batoh plný zátěže zkrátka postupně vyprázdnit. S tím je však také spojena únava a vyčerpání. Avšak netřeba se bát, neboť žádné období v životě netrvá věčně. Jednou jsem to již zmínila - život je jako houpačka, jednou jsme dole, jednou nahoře. Představme si ležatou osmičku, symbol nekonečna. Na jedné straně jsou pozitivní emoce, pocity, situace a na straně druhé ty negativní. Je jen na nás, jestli dokážeme najít svůj střed, tj.,  jestli dokážeme nenechat se strhnout zoufalstvím, stresem, negativitou a strachem dolů a zároveň  zda dokážeme střízlivě přistupovat k pozitivním událostem a pocitům, které se v našem životě odehrávají. Je jen na nás, jestli dokážeme najít průsečík ležaté osmičky (svůj střed). Je to velmi náročné, udržet se ve svém středu a nenechat se strhnou na jednu nebo druhou stranu, avšak jedině tak můžeme období náročné a zatěžkávající, prožít celkem pokojně, s vírou, že toto období je předstupněm něčeho nového, jiného, lepšího.