Vysoce citliví lidé, Empati

14.01.2023

Ahoj kamarádi, ráda bych vás pozvala na své povídání tentokrát na téma "Energie našich těl a její vliv na naše okolí", které se uskuteční 10. února v Centru ELDEN v Brušperku. Během tohoto povídání si přiblížíme, jak naše osobní energie má vliv na okolí a naopak, jak energie okolí působí na nás. 

Dnes se s vámi velmi ráda podělím o informace, kdo jsou to vysoce citliví lidé, a jaké životy tyto osoby vlastně žijí.

Pokud se narodíte, jako vysoce citlivý člověk, je to znát. Už odmala vnímáte, jak na vás vaše prostředí působí a co to ve vás způsobuje. Vysoce citliví lidé dokáží vycítit emoce ostatních, aniž by jim to oni sami o sobě dali znát. 

Sama patřím k vysoce citlivým lidem. Už odmala jsem vnímala emoce ostatních. Velmi ale velmi silně. Vnímám to, jak se lidé cítí, co cítí, vnímám, jestli cítí strach, obavy, vztek, naštvání. Jak taky víte naše společnost je bohužel těmito emocemi protkaná a proto dosud mnohem častěji převládají právě tyto emoce. Já jako dítě  jsem vnímala skutečně každý emocionální pochod osob v mé blízkosti. Také jsem jako dítě stále brečela a brečela, a to doslova, aniž bych věděla proč. Dnes vím, že to byl slzy těch ostatních. Byly to jejich vnitřní slzy, které v sobě potlačovali. Vnímala jsem smutek, zoufalství, a to všechno, co jsem cítila, se projevovalo i ve vnějším světě. Pláčem. Dokonce, když jako dítě jsem nedokázala popsat proč a z jakého důvodu pláču (neboť já to skutečně nevěděla), tak se zjišťovalo, proč je tomu tak. Nikdo však nedokázal dát "rozumné" vysvětlení.  To, že jsem empat, jsem objevila až později s věkem. Výhody empata objevuji právě teď.

Jako vysoce citlivý člověk, pokud v dětství zažijete jen trošku "neharmonické prostředí", pak se to na vás velmi projeví. Vysoce citliví lidé, obzvlášť jako děti, chtějí být přijímáni takoví, jací jsou. Avšak vzhledem k tomu, že doslova cítí, co si o nich ostatní myslí a ví, jak se budou cítit, když udělají ten či onen krok, často převezmou na sebe kolektivní vědomí a potlačí svou jedinečnost a individualitu. Pochopte to tak, pokud vysoce citlivému jedinci říkáte, co má dělat a co nemá dělat, tak citlivý jedinec, který ví, jak se budete cítit a jaké emoce budete prožívat v případě, že neudělá něco tak, jak říkáte, začne dělat to, co chcete. Zkráceně to lze nazvat. Přestane umět říkat NE.

Vysoce citliví lidé často bývají rádi o samotě, nepůsobí na ně totiž tolik cizích emocí, které by je zahltily. Vysoce citliví lidí, zvláště děti, si často myslí, že nejsou stejné jako ostatní a že by ale stejné jako ostatní být chtěly - že by zkrátka chtěly být "normální". A tak přebírají na sebe masky a potlačují to, kým skutečně jsou a to jen proto, protože nevidí a nevědí, že to, jací jsou je výjimečné. O své výjimečnosti vlastně vůbec neuvažují.

A co je největším problémem vysoce citlivých lidí? Že emoce, které ze svého okolí naciťují přijímají za své. Proto tak často propadají smutku, aniž by věděli proč, proto tak často cítí strach, aniž by byl jejich, proto tak často cítí napětí, aniž by bylo proč. Teprve časem, kdy tito lidé pochopí, že nasáli cizí emoce, tak teprve pak dokáží tyto emoce nepřijímat, neboť si uvědomí, že to, co cítí není vůbec jejich.

Avšak časem všichni vysoce citliví lidé poznají, kým skutečně jsou. Rozpomenou se na svoji jedinečnost. Rozpomenou se na to, že právě tato citlivost je jejich darem, který se třeba po hodně dlouhou dobu svého života snažili potlačit. Poznají, že dokáží každého člověka nacítit, poznají, co koho trápí nebo co kdo prožívá a poznají ho do nitra, dokáží pohlédnout přes masky, které třeba osoba na sobě nosí. Dokáží vidět skutečné a pravé já.

Vysoce citliví lidé se často stávají právě terapeuty, psychology a pomocníky v duševním vývoji. 

To, že jste třeba právě i vy vysoce citlivé lidé, zkuste vidět jako svůj dar. Velký dar, který vám umožňuje vidět tam, kde se ostatní stěží dostanou. Zároveň se postupně naučíte odlišit své emoce od emocí ostatních a tím pochopíte, že třeba právě to, že se cítíte mizerně, aniž byste věděli proč, není vůbec vaše emoce a je třeba ji pustit.

To a ještě mnohem více i k vysoce citlivým lidem se dozvíte na mém povídání v Centru ELDEN v Brušperku už 10. února. Těším se na vás:-)