Záda

16.12.2022

Záda. Záda tvoří naší opěru a doslova oporu v životě. Páteř je to, co určuje naši stabilitu v životě. Pokud bychom páteř neměli (když odmyslím, že bychom nežili), zcela bychom ztratili fyzickou stabilitu. Vše, co se ozývá na našich zádech je jen ukázkou toho, jak jsme na tom se stabilitou v našem životě. A stabilita už může být u každého jiná. 

Pokud trpíme bolestmi zad v oblasti beder, často se jedná o známku toho, že život moc vnímáme materiálním pohledem a právě v tuto chvíli (ve chvíli bolesti) nás obava o naše materiální jistoty zatěžuje nejvíc. Pokud nás trápí bolest zad v oblasti krční páteře, jde především o to, že toho na sobě máme hodně naloženo - zadali jsme si hodně úkolů, které chceme zvládnout, avšak je jich tak moc, že to už ani unést nemůžeme. Bolest krční páteře je také způsobena často tím, že odmítáme změnit úhel pohledu ("odmítáme otočit krkem a podívat se jiným směrem") - a proto bolest krční páteře.

Pokud nás trápí kulatá záda, tj. jsme "ohnutí a nestojíme zpříma" pak je to často tím, že naše sebedůvěra a sebevědomí, které by nám umožnilo stát stabilně a vzpřímeně, je podlomeno, nebo oslabeno.

Všeobecně lze říci, že bolesti zad jsou spojeny s břemenem, které neseme. Je to jako bychom chtěli utáhnout batoh plný cihel. Batoh plný zátěže psychické nebo i té fyzické. A tak nejůčinějším způsobem je postupně pracovat na vyprázdněni tohoto batohu.

A jak odstranit bolest zad? Nejprve si zvědomte, co ve svém životě právě řešíte a přijdete pak na to, proč se bolest zad u vás právě vyskytla. Cítíte se v životě stabilně nebo máte obavy o svou stabilitu? Cítíte, že toho máte hodně naloženo a nevíte jak to všechno utáhnout? Řešení je jediné. Je třeba zkrátka ve svém životě něco změnit - a začít postupně svůj batoh plný zátěže vyprazdňovat.

Pokud byste chtěli poradit s hledáním příčiny vašich bolestí zad, klidně se ozvěte na email: tvorime.nebenazemi@seznam.cz